pondělí 2. listopadu 2015

Mlhavý i zlatý, takový byl druhý hřebečský výlet

Pestrou škálu podzimních barev nabídl poslední říjnovou sobotu letošní druhý výlet na Hřebečsko konaný v rámci turistické série Větrání pod hlavičkou webu Radost z pohybu. Jeho trasa vedla přes kopce a údolí mezi Městečkem Trnávkou a Moravskou Třebovou. Pětice účastníků si užila jak mlhy jako mléko, tak hřejivých slunečních paprsků, které prorážely barevné koruny stromů.

Na cestu se vyráželo z Olomouce a už ve vlaku bylo jasné, že začátek výletu bude dost tajemný. Z oken nebylo téměř nic vidět, údolí mezi Prostějovem a Chornicemi halila hustá mlha a krajina pod hradem Cimburkem na tom nebyla jinak. Zříceniny hradu ale výletníci v doprovodu moravských barev (výlet byl také součástí seriálu Putování Moravou spolku Moravská národní obec) i přes mlhu dosáhli bez problémů. Výhled z něj byl špatný, respektive žádný, nicméně na fotkách vypadá zamlžený hrad velmi dobře.

Brzy se ale mlha začala rozpouštět a v údolí Pacovky již slunce rozehrávalo podzimní barevný koncert, upomínky na minulost regionu, jako třeba pozůstatky výstavby Hitlerovy dálnice nebo poničené kříže po cestě, zase dávaly výletu historický kontext. Obklopena minulostí strávila část účastníků polední přestávku ve vojenské vesničce Fesslov, zbylí posvačili na upravené ludvíkovské návsi.

Cesta pokračovala do lesa plného studánek s cílem dosáhnout rozhledny Pastýřka nad Moravskou Třebovou. Jejích 111 schodů zdolali výletníci takřka na poslední chvíli – slunce se už pomalu stahovalo z oblohy a k městu pod rozhlednou se již znovu valila mlha. Čertovou roklí hrající všemi možnými barvami pak sestoupili do Třebové, kde si v rychlosti alespoň zvenčí prohlédli několik památek včetně portálu v jižní zámecké bráně, který je nejstarší renesanční realizací u nás, a nakoupili na památku suvenýry.Martin Višňa

Žádné komentáře:

Okomentovat