Českotřebovsko

Abecední přehled hřebečských vesnic a osad administrativně spadajících pod rozšířenou působnost města Česká Třebová.

Rybník
Čechy, dříve politický a soudní okres Lanškroun, nyní okres Ústí nad Orlicí
Něm. Ribnik. Obec jihovýchodně od České Třebové podél toku Třebovky, poprvé připomínaná k r. 1292. V současnosti přes 800 obyvatel.
Zajímavosti: kostel Rozeslání svatých apoštolů, naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka.
web obce

Semanín 
Čechy, dříve politický a soudní okres Litomyšl, nyní okres Ústí nad Orlicí
Něm. Schirmdorf. Obec jižně od České Třebové, poprvé připomínaná k r. 1347. V letech 1976–1998 součást města Česká Třebová. Aktuálně cca 630 obyvatel.
Zajímavosti: areál barokního kostela sv. Bartoloměje s polodřevěnou bedněnou zvonicí z počátku 17. stol., bývalá fara, několik zachovalých lidových stavení, několik barokních sousoší, knajpoviště (přírodní otužovadlo), smírčí kříž v lese nad obcí, kaple na Kamenném vrchu, Semanínská naučná stezka, bývalé lomy a doly, kde se těžil mladějovský pískovec.


Skuhrov
Čechy, dříve politický a soudní okres Lanškroun, nyní okres Ústí nad Orlicí
Něm. Rathsdorf. Dříve samostatná obec, nyní součást města Česká Třebová, na hraně Třebovských stěn. Existence vsi od 13. století. Aktuálně cca 200 obyvatel.
Zajímavosti: dominantou kostel sv. Jana Nepomuckého, dále přírodní rezervace Třebovské stěny, naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka.

 

Třebovice
Čechy, dříve politický a soudní okres Lanškroun, nyní okres Ústí nad Orlicí
Něm. Triebitz. Původně slovanská obec podél toku Třebovky pod rybníkem Hvězda, při Třebovickém sedle První písemná zmínka z roku 1293. Ze zdejšího vlakového nádraží vychází trať někdejší Moravské západní dráhy do Moravské Třebové a dále do Prostějova. V současnosti cca 800 obyvatel. 
Zajímavosti: dominantami obce kostel sv. Jiří a násep a viadukt železniční tratě z Olomouce na Prahu, na trati také krátký Třebovický tunel, v jeho okolí pozůstatky dřívějšího vedení tratě
web obce