Místo, kde pozoruhodný kamenný památník tvaru jehlanu s urnou, lidově vázou, na vrcholu stál, je na tehdejších mapách lesní správy označované Bei der Pyramide, tedy U Jehlanu. Podle ústní legendy se tu setkala tři knížata: Liechtenstein, Thurn-Taxis a Schwarzenberg a toto setkání měl památník připomínat. Skutečnost však obvykle bývá jiná než romantické pověsti předků. Obelisk byl vystavěn na památku shromáždění moravskoslezských lesních hospodářů a přátel lesnictví, které se uskutečnilo 7. srpna 1865 v Moravské Třebové pod vedením hraběte Aloise Serényiho, jak upomínaly nápisy po obvodu památníku:
„Während der Regierung des durchlauchtigsten souverainen Herrn Johann Josef Fürsten von und zu Liechtenstein vom dermaligen Forstpersonale Forstmeister Przibislawsky Franz Oberförster Partisch Johann / Am 7ten August 1865 Forstamtsadjunkt Sieber Emil Forstadjunkten Womačka Wenzl Richter Leopold Kahaty Josef Illek Josef / Zur Erinnerung an die Anwesenheit der hochansehnlich Versammlung der mähr: schles: Forstwirte und der Freunde des Forstwesens Unterförster Indra Hugo Dania Eduard Hladik Josef Stanzel Lambert Fiala Heinrich / Unter dem Präsidium des hochgebornen Herrn Alois Grafen Serengi Förster Diwisch Gustav Trawnitzek Johann Glaser Vinzenz Glaser Eduard.“
Současný stav někdejší vyhlídky |
Obelisk stál na svém místě ještě v 50. letech 20. století. Avšak vandalové jej svrhli dolů ze stěny lomu. Také vyhlídka postupně zarostla křovím a stromy a neudržované místo zpustlo. I přes tuto zpustlost a neudržovanost je toto místo nedaleko Dětřichovské hájenky a žluté turistické značky stále navštěvované.
Dočasně a symbolicky se podařilo obelisk obnovit v roce 2017 v rámci školního projektu Mezi pražci mladějovské úzkokolejky. Žáci základní školy Kostelní náměstí v Moravské Třebové pod vedením učitele Vlastimila Nováka zhotovili rozměrnou papírovou maketu obelisku. Místo, kde obelisk původně stál, navštívili a dozvěděli se o jeho historii. Se svým výtvorem se žáci společně vyfotografovali a tím i napodobili dochovanou fotografii několika školáků stojících před obeliskem z roku 1933. O pestré činnosti žáků v rámci projektu Mezi pražci mladějovské úzkokolejky vypovídá jejich sborník, který je k prohlédnutí zde.
Martin Protivánek
foto: schoenhengstgau.eu, V. Novák, projekt Mezi pražci mladějovské úzkokolejky
s využitím: R. Tlustoš – Zapomenutý pomník na Červené hoře,
V. Nekuda – Moravskotřebovsko Svitavsko,
V. Novák – Mezi pražci mladějovské úzkokolejky
Žádné komentáře:
Okomentovat